Regionální 3D strukturně geologický model kandidátské lokality Hrádek
kalendářní datum:
Datum:
událost:
creation
datum:
3.2016
identifikátor:
Identifikátor:
kód:
CZ-00025798-CGS-3D-SURAO-HRADEK_REG
kód:
https://registry.geology.cz/id/3D-HRADEK-SGM-REG
způsob prezentace:
modelDigital
abstrakt:
3D strukturně geologický model lokality Hrádek byl vytvořen v SW MOVE verze 2016.1. Základ tvoří nově zkompilovaná povrchová geologická mapa odkrytá lokality Hrádek, včetně průběhu hlavních zlomů, která byla vytvořena v rámci řešení zakázky pro SÚRAO. Vstupní data zahrnují: geologickou mapu 1 : 50 000 a 1 : 25 000, archivní účelové geologické mapy a mapové podklady z uranového průzkumu, hloubková data v digitální i tištěné podobě (vrtná data, geologické profily, strukturní data z povrchových výchozů).
Nařízení Komise (EU) č. 1089/2010 ze dne 23. listopadu 2010, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES, pokud jde o interoperabilitu sad prostorových dat a služeb prostorových dat
kalendářní datum:
Datum:
událost:
publication
datum:
8.12.2010
vysvětlení:
Viz odkazovanou specifikaci
prošlo:
0
rodokmen:
Rodokmen:
původ:
Vrtná data nebyla příliš významná vzhledem k tomu, že vrtná prozkoumanou na modelovém území se soustředí převážně pro několik průzkumů pro těžbu kamene (granitů Čeřínku), případně souvisí s dalšími průzkumy v oblasti (uran). Na modelovaném území bylo zdokumentováno 124 vrtů s maximální hloubkou 250 m, vzhledem k prostorovému rozmístění vrtů a jejich hloubce byla data využita jen okrajově.
Pro účely využitelnosti 3D strukturně-geologických modelů pro navazující 3D hydrogeologické modely přistoupeno k mírnému zjednodušení litologické variability. Přesná reprezentace litologických těles i křehkých struktur bude provedena až pro detailní model lokality.
Vzhledem k nedostupnosti hloubkových dat z vrtných prací byly pro posouzení hloubkového průběhu granitů využity ideologické geologické řezy z dostupných map a práce Vernera a kol. (2014), kde je průběh těles interpretován za využití geofyzikálních dat.
Celé území modelu je protínáno větším množstvím zlomů a zlomových zón. Veškeré údaje o orientaci a sklonu zlomů jsou přejaté pouze z mapových podkladů, případně souvisejících vertikálních geologických řezů. Údaje o orientaci zlomů byly získány pouze z map z uranového průzkumu a dále z velmi dobře vedených dokumentací k mapách autorky M. Veselé, které byly zhotoveny převážně v 80. letech 20. století. Základem zlomové sítě v oblasti jsou zlomy z generelní mapy ČR 1 : 50 000, které byly dále doplněny o data z ostatních mapových podkladů úměrně dle důvěryhodnosti dat a jejich hustotě kvalifikovaným zhodnocením z pohledu geologa. Všechny zlomy bez bližšího určení sklonu byly konvenčně modelovány jako vertikální.
S rostoucí hloubkou klesá míra přesnosti a věrohodnosti modelu, protože se postupně snižuje množství hloubkových geovědních dat.