Nápověda - Mapy
Ikony v mapovém okně poskytují uživateli základní funkcionalitu pro práci s mapou jako je posun, změna měřítka nebo přepínání mezi leteckými snímky a topografickým podkladem. - posun - tažení levého tlačítka myši; zvětšení – přidržením klávesy Ctrl a označení oblasti ohraničujícím obdélníkem pomocí myši, - krok vpřed - pokud byl udělán krok vzad, vrátí na původní hodnotu měřítka a zobrazené oblasti v mapovém okně, - krok zpět - pokud byl udělán krok vpřed, vrátí na předchozí hodnotu měřítka a zobrazené oblasti v mapovém okně, - nástroj pro tvorbu uživatelské grafiky - pomocí nástrojů uživatelské grafiky lze vytvářet a editovat body, linie a polygony. V panelu „Info“se zobrazují délky resp. plochy a popisky jednotlivých prvků. Nástroje uživatelské grafiky jsou následující: - výběr prvku uživatelské grafiky - umožňuje editovat nakreslený prvek uživatelské grafiky, - posun prvku uživatelské grafiky - umožňuje posunout prvek uživatelské grafiky, - nakreslit bod - informace o bodových prvcích jsou zobrazeny v panelu "Uživatelská grafika", - nakreslit linii - informace o liniových prvcích jsou zobrazeny v panelu "Uživatelská grafika", - nakreslit polygon - informace o plošných prvcích jsou zobrazeny v panelu "Uživatelská grafika", - dotaz na vrstvy zobrazené v mapě - informace, včetně souřadnic bodu, se zobrazí v panelu "INFO", - detail parcely z Katastru nemovitostí - kliknutím do mapy je proveden dotaz do katastru nemovitostí (otevře se nové okno prohlížeče "Nahlížení do katastru nemovitostí" s informacemi o parcele, nad kterou byl proveden dotaz). Registrovaní uživatelé mají možnost na geoportálu vytvářet a ukládat mapové kompozice. V nich je uložena informace o rozsahu mapového okna, zobrazených vrstvách a jejich nastavení. - Vytvořit novou mapovou kompozici - vymaže všechny uživatelské vrstvy z mapového okna, - Otevřít mapovou kompozici - umožňuje nahrání vlastní mapové kompozice ve formátu WMC, - Uložit mapovou kompozici - je otevřeno dialogové okno pro uložení aktuální mapové kompozice. Je zapotřebí vyplnit položku "Titulek" a "Abstrakt". Ostatní pole jsou nepovinná. Registrovaný uživatel má možnost ukládat svoje mapové kompozice na geoportál. Potom jsou jeho kompozice umístěny v panelu "Mapové kompozice" - záložka "Moje".
Možnosti dialogu jsou:
Tiskový modul umožňuje vytištění nebo uložení do souboru aktuálně zobrazené mapové kompozice. Parametry tisku si může uživatel upravit přímo v tiskovém modulu. Po kliknutí na ikonu v levé části horní lišty nad mapovým oknem je spuštěn v novém okně internetového prohlížeče tiskový modul. Ten umožňuje volbu parametrů tisku a typu výstupu, které se nastavují v horním ovládacím panelu tiskového modulu. Nastavení parametrů tisku:
Volba výstupního formátu: - vytisknout - vytiskne aktuální mapovou kompozici, - uložit jako obrázek PNG - vygeneruje obrázek ve formátu PNG, - uložit jako GeoTIFF - vygeneruje georeferencovaný soubor ve formátu TIFF.
Pro práci s mapovým oknem lze využít také pokročilé funkce, které se nalézají v rozbalovacích panelech v pravé části stránky. Panely jsou členěny na:
Panel obsahuje seznam podkladových vrstev, které tvoří základní mapovou sestavu mapového okna. Dále jsou zde obsaženy vrstvy přidané z mapových kompozic nebo připojených webových služeb. Všem vrstvám lze nastavit viditelnost, průhlednost a lze měnit jejch pořadí. Seznam v tomto panelu obsahuje vrstvy, které jsou součástí mapové kompozice mapového okna. V základním seznamu jsou obecně užívané vrstvy, které nelze smazat. Přidávání vrstev - základní seznam je možno dále rozšiřovat. V panelu "Mapové kompozice" lze dvojklikem přidat ze seznamu dalších existujících mapových kompozic nebo lze přidat vlastní externí mapovou kompozici pomocí některých služeb OGC (WMS, WFS, ...) v panelu Připojit službu. Adresářová struktura - tato záložka umožňuje tematické seskupení vrstev, toto nastevení neovlivní pořadí v jakém se zobrazují v mapovém okně. Pořadí vrstev - tato záložka umožňuje nastavit pořadí vrstev, ve kterém se mají zobrazovat v mapovém okně. - ikona vrstvy, - ikona dotazovatelné vrstvy, která vrací atributy pomocí nástroje , Filtr - pomocí textového řetězce lze vyfiltrovat požadované vrstvy ze seznamu vrstev, - skrýt viditelné vrstvy - je zrušena viditelnost všem viditelným vrstvám, - zobrazit legendu pro viditelné vrstvy - je zobrazena legenda všech viditelných vrstev, - odstranit vrstvy přidané do mapy - jsou odstraněny všechny přidané vrstvy, - vytvořit novou složku - je vytvořena nová složka v seznamu vrstev.
Detail vrstvy - Kliknutím na název vrstvy je zobrazeno dialogové okno s nastavením vrstvy.
Panel slouží pro zobrazení dotazu na prvky v mapě jako jsou atributy vrstev a souřadnice bodu. V tomto panelu se zobrazují výsledky dotazů na prvky v mapovém okně. Ikony pro dotazování - dotaz na vrstvy zobrazené v mapě - zobrazí informace o vrstvách v mapovém okně v tomto panelu. Panel obsahuje následující informace:
Panel obsahuje seznam mapových kompozic, veřejných i Vámi vytvořených, a uložených na geoportálu. Veřejné mapové kompozice jsou strukturovány podle základního členění nebo je lze uspožádat podle témat INSPIRE. V panelu Mapové kompozice se nacházejí předdefinované mapové kompozice, které lze vkládat do mapového okna. Třídění kompozic:
Přidávání mapové kompozice do mapového okna: 1. Kliknutím na položku v seznamu kompozic se zobrazí dialogové okno, 2. "Přepsat mapu" – jsou vymazány všechny stávající vrstvy z mapové kompozice a jsou nahrazeny zvolenou mapovou kompozicí, 3. "Přidat do mapy" – zvolená mapová kompozice se přidá k zobrazeným vrstvám, 4. "Storno" – ruší zvolenou akci (nic neproběhne), 5. vrstvy obsažené v přidané mapové kompozici se zobrazí v seznamu vrstev panelu "Mapy". Panel slouží k připojení externí služby standardu OGC jako je např. WMS služba. Služba musí podporovat souřadnicový systém S-JTSK (EPSG:5514), ve kterém jsou zobrazovány vrstvy v mapovém okně. Tento panel slouží k připojení externí OGS služby jako je např WMS nebo WFS.
Připojit službu: 1. do pole URL vložte adresu požadované služby, 2. v seznamu podporovaných OGC služeb vyberete typ služby, 3. klikněte na tlačítko "Spojit".
Parametry služby: Jsou načteny parametry služby. Pro WMS jde o:
Přidat službu do mapy: 1. Zaškrtnutím políčka před názvem vrstvy vyberte požadované vrstvy. Tlačítkem "Vybrat vše" lze vybrat všechny vrstvy najednou. 2. Klikněte na tlačítko "Do mapy". 3. Označené vrstvy se zobrazí v mapovém okně a v seznamu vrstev v panelu "Vrstvy" na horní pozici. Panel obsahuje seznam zveřejněných georeportů. V kombinaci s mapou lze z tohoto panelu zahájit generování vybraného georeportu. Georeporty jsou nástrojem pro vytváření dokumentů obsahujících řešení konkrétní životní situace vztahující se k určitému místu. Pro uživatele zobrazují popis a řešení vybrané životní situace vč. adresy státní instituce, se kterou lze životní situaci řešit.
Generování Georeportu: 1. Uživatel klikne na georeport, který chce generovat - daný georeport je označen. 2. Dále klikne na tlačítko "Spustit" ve spodní části panelu - takto je vybraný georeport aktivován. 3. Nyní v mapě klikne na místo, ke kterému se životní situace vztahuje - je zobrazen dialog, který obsahuje seznam parametrů pro vybraný georeport.
4. Uživatel nastaví parametry daného georeportu a potvrdí tlačítkem "OK". 5. Je zobrazen dialog informující o generování georeportu s možností zadaní emailové adresy, na který se má vygenerovaný georeport zaslat. Pokud je georeport vygenerován, potom je zobrazen ve formátu PDF. Panel zobrazuje názvy prvků, délky linií a rozlohy polygonů nakreslených pomocí nástrojů uživatelské grafiky. - nástroj pro tvorbu uživatelské grafiky - pomocí nástrojů uživatelské grafiky, které se nalézají v mapovém okně, lze vytvářet a editovat body, linie a polygony. V panelu „Info“se zobrazují délky resp. plochy a popisky jednotlivých prvků. Nástroje uživatelské grafiky jsou následující: - výběr prvku uživatelské grafiky - umožňuje editovat nakreslený prvek uživatelské grafiky, - posun prvku uživatelské grafiky - umožňuje posunout prvek uživatelské grafiky, - nakreslit bod - v panelu "Uživatelská grafika" se zobrazují názvy vytvořených bodových prvků, - nakreslit linii - v panelu "Uživatelská grafika" se zobrazují názvy a délky vytvořených liniových prvků, - nakreslit polygon - v panelu "Uživatelská grafika" se zobrazují názvy, obvody a plochy vytvořených plošných prvků.
| Nápověda obsahuje návody, jak pracovat s jednotlivými částmi geoportálu.
|